Plugins - TinyMCE Advanced - Stable (latest release) - en to ro translation catalogue (57 entries)

en: Replace the size setting available for fonts with: %s.
ro: Înlocuiește setarea disponibilă a dimensiunii pentru fonturi cu: %s.

en: To use this option, add editor-style.css to your theme or a child theme. Enabling this option will also load that stylesheet in the editor.
ro: Pentru a folosi această opțiune, adaugă editor-style.css la temă sau la tema copil. Activarea acestei opțiuni va încărca, de asemenea, acea foaie de stiluri în editor.

en: A stylesheet file named editor-style.css was not added by your theme.
ro: O foaie de stiluri numită editor-style.css nu a fost adăugată de tema ta.

en: Your theme does not support editor-style.css.
ro: Tema ta nu acceptă editor-style.css.

en: ERROR:
ro: EROARE:

en: Settings
ro: Setări

en: Editors on the front end of the site
ro: Editori în partea din față a sitului

en: Other editors in wp-admin
ro: Alți editori în wp-admin

en: The main editor (Add New and Edit posts and pages)
ro: Editorul principal (adaugă nou și editare articole și pagini)

en: Enable the editor enhancements for:
ro: Activează îmbunătățiri editor pentru:

en: Settings import and export
ro: Setări de import și export

en: Keep paragraph tags
ro: Păstrează etichete paragraf

en: Create CSS classes menu
ro: Crează meniu clase CSS

en: Font sizes
ro: Dimensiuni font

en: Open the TinyMCE link dialog when using the link button on the toolbar or the link menu item.
ro: Deschide legătură de dialog TinyMCE atunci când se folosește butonul de legătura din bara de instrumente sau elementul de meniu legătură.

en: Alternative link dialog
ro: Legătură de dialog alternativă

en: Replace the browser context (right-click) menu.
ro: Înlocuiește meniul context navigator (clic-dreapta).

en: Enable more list options: upper or lower case letters for ordered lists, disk or square for unordered lists, etc.
ro: Activează mai multe opțiuni pentru listă: majuscule sau minuscule pentru liste ordonate, rotund sau pătrat pentru liste neordonate, etc.

en: Options
ro: Opțiuni

note: Description of the plugin/theme
en: Enables advanced features and plugins in TinyMCE, the visual editor in WordPress.
ro: Activează funcționalități avansate și module în TinyMCE, editorul vizual în WordPress.

en: Please upgrade your WordPress installation or download an <a href="%s">older version of the plugin</a>.
ro: Te rog actualizează instalarea WordPress sau descarcă o <a href="%s">versiune mai veche a modulului</a>.

en: TinyMCE Advanced requires WordPress version %1$s or newer. It appears that you are running %2$s. This can make the editor unstable.
ro: TinyMCE Advanced necesită versiunea WordPress %1$s sau una mai nouă. Se pare că folosești %2$s. Acest lucru poate face editorul instabil.

en: The [Toolbar toggle] button shows or hides the second, third, and forth button rows. It will only work when it is in the first row and there are buttons in the second row.
ro: Butonul [Comută bara de unelte] arată sau ascunde al doilea, al treilea sau al patrulea rând de butoane. El va funcționa numai atunci când este pe primul rând și există butoane pe al doilea rând.

en: Restore Default Settings
ro: Restaurează setările implicite

en: Import Settings
ro: Importă setări

en: Export Settings
ro: Exportă setările

en: Administration
ro: Administrare

en: These images will not be available in the Media Library.
ro: Aceste imagini nu vor fi disponibile în Biblioteca Media.

en: This is not acceptable for larger images like photos or graphics, but may be useful in some cases for very small images like icons, not larger than 2-3KB.
ro: Acest lucru nu este acceptat pentru imagini mari, cum ar fi fotografii sau grafice, dar poate fi util în unele cazuri pentru imaginile foarte mici, cum ar fi iconuri, nu mai mari de 2-3 KB.

en: Works only in Firefox and Safari. These browsers support pasting of images directly in the editor and convert them to base64 encoded text.
ro: Funcționează doar în Firefox și Safari. Aceste navigatoare suportă lipirea imaginilor direct în editor și a le convertesc în textul codificat base64.

en: Enable pasting of image source
ro: Activează lipirea de sursa imaginii

en: Line breaks in the Text editor would still affect the output, in particular do not use empty lines, line breaks inside HTML tags or multiple &lt;br /&gt; tags.
ro: Terminatorii de linie din editorul Text va afecta în continuare ieșirea, să nu folosești mai ales linii goale, terminatori de linie în interiorul tagurilor HTML sau taguri multiple &lt;br /&gt;.

en: However it may behave unexpectedly in rare cases, so test it thoroughly before enabling it permanently.
ro: Cu toate acestea, în cazuri rare, se pot comporta în mod neașteptat, așa că testează temeinic înainte de a activa permanent.

en: This will make it possible to use more advanced coding in the Text editor without the back-end filtering affecting it much.
ro: Acest lucru va face posibilă folosirea unei codificări mai avansate în editorul de text, fără filtrarea părții administrative a sitului care afectează mult.

en: Stop removing the &lt;p&gt; and &lt;br /&gt; tags when saving and show them in the Text editor.
ro: Oprește eliminarea tagurilor &lt;p&gt; și &lt;br /&gt; la salvare și le arată în editorul Text.

en: Load the CSS classes used in editor-style.css and replace the Formats menu.
ro: Încarcă clasele CSS folosite în editor-style.css și înlocuiește meniul Formate.

en: Advanced Options
ro: Opțiuni avansate

en: Context Menu
ro: Meniu context

en: List Style Options
ro: Listă opțiuni de stil

en: Unused Buttons
ro: Butoane nefolosite

en: Drag buttons from the unused buttons below and drop them in the toolbars above, or drag the buttons in the toolbars to rearrange them.
ro: Trage butoanele nefolosite de mai jos și plasează-le în bara de unelte de mai sus sau trage butoanele în bara de unelte pentru a le rearanja.

en: Enable the editor menu.
ro: Activează meniul editor

en: Save Changes
ro: Salvează modificările

en: Settings saved.
ro: Setări salvate.

en: Editor Settings
ro: Editor setări

en: ERROR: All toolbars are empty. Default settings loaded.
ro: EROARE: Toate barele de unelte sunt goale. S-au încărcat setările implicite.

en: Importing of settings failed.
ro: Importul setărilor a eșuat.

en: Verify
ro: Verifică

en: The settings are imported from a JSON encoded string. Please paste the exported string in the text area below.
ro: Setările sunt importate dintr-un șir codificat JSON. Te rog lipește șirul exportat în zona de text de mai jos.

en: TinyMCE Advanced Settings Import
ro: Import setări avansate TinyMCE

en: Back to Editor Settings
ro: Înapoi la Editor setări

en: Select All
ro: Selectează tot

en: It is important that the export is not changed in any way, no spaces, line breaks, etc.
ro: Este important ca exportul să nu fie schimbat în nici un fel, fără spatii, terminatori de linie, etc.

en: Please copy the content and save it in a <b>text</b> (.txt) file, using a plain text editor like Notepad.
ro: Te rog copiază conținutul și salvează-l într-un fișier <b>text</b> (.txt) cu ajutorul unui editor de text simplu, cum ar fi Notepad.

en: The settings are exported as a JSON encoded string.
ro: Setările sunt exportate ca un șir codificat JSON.

en: TinyMCE Advanced Settings Export
ro: Export setări avansate TinyMCE

en: Default settings restored.
ro: Setările implicite au fost restabilite.
